נציב כבאות והצלה דדי שמחי לראשי הארגונים העסקיים במשק:

"העסקים מדממים ומתפקידנו להושיט להם יד, לסייע ולהוביל לעתיד כלכלי טוב יותר באמצעות פתיחת חסמים בירוקרטיים, קיצור הליכים והפחתת רגולציה. אנו רואים בכם שותפים מלאים לשגשוגה של הכלכלה, המסחר והתעשייה בישראל וליכולתו של המשק לצאת מהמשבר הקשה בו הוא נתון."

נציב כבאות והצלה דדי שמחי נועד לפגישת עבודה משותפת עם ראשי הארגונים העסקיים במשק במטרה להסדיר סביבה רגולטורית נגישה, מתקדמת ומכילה שתסייע לעסקים בהתמודדות עם משבר הקורונה והנזקים הכלכליים הכבדים שספגו בשנה האחרונה.

בפגישה באמצעות הזום השתתפו נשיא התאחדות המלונות רו”ח אמיר חייק, מנכ”ל התאחדות התעשיינים מר רובי גינל, נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין ששיתפו את הנציב שמחי וסגל הפיקוד הבכיר בקשיים ובאתגרים הכלכליים והרגולטורים הניצבים בפניהם במציאות של אי ודאות כלכלית, האטה ושיתוק משקי כמעט מוחלט.

כבר בתחילת דבריו הדגיש הנציב שמחי כי סימן את שנת העבודה הנוכחית כשנת תפנית בהנגשת שרותי הכבאות למגזר העסקי והבטיח כי במהלך החודשים הקרובים יוקצו משאבים נוספים לשיפור השירות לאזרח ולעסקים. הנציב סקר את תנופת העשייה שעבר מערך כבאות בשנים האחרונות ובכלל זה פריצת דרך ארגונית בפיתוח כלים דיגיטליים ייעודיים לבעלי עסקים.

ראשי הארגונים התייחסו לקפיצת המדרגה הנחשונית שעשתה כבאות והצלה בתחום רישוי העסקים והרגולציה וציינו לטובה את השינוי התרבותי שחולל הנציב בכלל המערך ובשיח הציבורי.

ראש האגף להגנה מאש טפסר דורון לוי עדכן את המשתתפים באתגרים וביעדי האגף לשנת 2021 הכוללים הידוק שיתוף הפעולה עם המגזר העסקי תוך התחשבות מרבית בצרכיו. לדבריו בתוכנית העבודה השנתית הושם דגש על הסרת חסמים בירוקרטים קיימים, הבניית מערך דיגיטלי נגיש ואפקטיבי, הפחתת רגולציה, אגרות וביקורות. על פי ההערכות טפסר לוי ההקלות הרגולטוריות בשלוש שנים האחרונות (2018-2020) מצטברות לכדי חיסכון של 5 מיליארד ש”ח למשק.

נשיא איגוד לשכות המסחר עו”ד אוריאל לין הדגיש כי מדיניות ההקלות הרגולטוריות שמוביל הנציב שמחי תביא בהכרח לחיסכון זמן ניהולי ועסקי ותקל על התנהלות העסקים והמסחר במשק כולו. לדבריו “יש לפעול בהקדם להחלת דרישות רגולטוריות אחידות ברחבי הארץ ולצמצם נטל רגולציה מיותר הכרוך בעלויות כספיות לעסקים.”

נשיא התאחדות המלונות רו”ח אמיר חייק ציין כי ניכר שישנו מאמץ מערכתי להפחית ברגולציה ולהוריד עלויות במשק. “אנחנו רוצים להודות לנציבות על הסיוע והמאמצים להסדיר סביבה עסקית טובה יותר. אני קורא לכל רגולטור באשר הוא להסדיר ולפשט רגולציות ככל האפשר כדי להקל על המשק בתקופה זו”.

מנכ״ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל: ״התאחדות התעשיינים פועלת לייצר סביבה עסקית תומכת וחיובית בישראל תוך שיתוף פעולה פורה עם נציבות כבאות וההצלה המכירה בצורך של עסקים למקסימום וודאות ומינימום בירוקרטיה. במהלך פעילותנו המשותפת סייענו למאות חברות תעשייה בכל רחבי ישראל להתמודד עם יישום דרישות בתחום כיבוי האש. נמשיך לפעול במשותף לצמצם את הרגולציה ולמקסם את הבטיחות בתעשייה״.

במהלך השנה האחרונה גיבש הנציב שמחי “חבילת קורונה כלכלית” שכללה הקלות רגולטוריות לעסקים כמו ביטול ודחיית אגרות, תעדוף עסקים חיוניים, דחיית תשלומים וביקורות שאינן מסכנות חיים. סך ההקלות מוערך בחסכון של 1.5 מיליארד ש”ח לשנה.

בין השינויים המשמעותיים שמוביל האגף לבטיחות מאש בשנת העבודה הנוכחית :
הנגשה דיגיטלית של מערך הרגולציה, קיצור הליכים ייעול ושיפור השירות לאזרחים ועסקים באמצעים דיגיטליים מתקדמים כגון שירותי צ’אט, פניות מקוונות ,זימון תורים ואיזור עסקי אישי ללא מאמץ ומרחוק.

בנוסף, האגף פועל להגדרת מדדי שירות ותהליכי עבודה במוקדי השירות כתיבת נהלים ארציים אחידים תוך שימת דגש על שקיפות והנגשת טפסים מקוונים.

בחודשים האחרונים השיק האגף שירות מקוון חדש לבעלי עסקים – “תיק בקליק” באמצעותו ניתן לפשט את הליך אישור רישיון עסק וכן הקים מוקד שירות ארצי חדש 4964* הנותן שירות מקצועי רחב היקף בתחום רישוי עסקים, תשלום אגרות , אישורי אכלוס ובניה.

בסיום הפגישה סוכם כי המשתתפים יפעלו להעמקת שיתוף הפעולה בין הארגונים ולקידום האינטרסים המשותפים באמצעות שיח ישיר ורציף.