מה עדיף לרכוש – דירה חדשה מקבלן או מיד שניה?

אחת הרכישות החשובות ביותר שנעשה בחיינו הוא רכישת הדירה הראשונה שלנו. ולכן לפני החלטה משמעותית שכזו קיימים שיקולים רבים שעומדים בפנינו.

אשר נבוא לשקול באיזה מסלול נבחר בדרך לרכישת הדירה, נאלץ להתחשב בתקציב שלנו, בגודל המשפחה באזור בארץ בו נרצה להתיישב דרך קבע.

כאשר נבחן את מסלול רכישת דירה חדשה מקבלן, נביא בחשבון כי סטנדרט הבניה יהיה משופר וחדשני יותר מאשר דירה שקיימת מספר גדול של שנים. ברכישת דירה מקבלן נוכל לבצע שינויים בתכנון הדירה כך שיתאימו לצרכינו ולבצע אותם תוך כדי הבניה. בדירה מיד שניה יש שינויים והתאמות שלעיתים לא נוכל כלל לבצע.

הקבלן ייתן לנו אפשרות לבחור דירה בבניין מבין מבחר הדירות המוצעות. כך נוכל לבחור את הקומה שנרצה, כיוון הדירה וכו’.

יתרון נוסף שקיים בבניינים חדשים הוא שקיימת בהם מעלית. דירות יד שניה רבות ממוקמות בקומות גבוהות ללא מעלית – דבר שמוריד את ערך הדירה לעומת דירה בקומה גבוהה עם מעלית שערכה גבוה יותר מהדירות בקומות התחתונות בבניין.

בניינים חדשים נבנים עם תקני בטיחות מחמירים יותר מבעבר, דבר זה מבטיח רמת בטיחות מקסימלית בדירה בניגוד לדירות בבניינים ישנים.

קבלן מעניק גם מבצעים ומחירים תחרותיים לרכישת דירה חדשה אצלו, כמו גם מימון המשכנתא. מאחר ומדובר ברכישת דירה “על הנייר” ושלוקח זמן רב יותר עד שנכנסים להתגורר בה, המחיר שלה יהיה נמוך יותר מאשר דירה חדשה.

הסביבה בה נגור היא משמעותית מאוד בהחלטה איזו דירה לרכוש. דירה מיד שניה כבר נמצאת בסביבה קיימת עם דיירים קבועים, בתי ספר, גינות ומוסדות מוכרים. ניתן להסתובב ולבחון האם הסביבה מתאימה לנו, לצרכינו ולטעמנו לפני הרכישה. בדירה חדשה עדיין לא קיימת סביבה ודיירים והיא תתגבש רק עם הזמן לאחר שיתחילו להתגורר בבניינים.

גם העלויות הנילוות משתנות בין דירה מקבלן לבין דירה מיד שניה. על דירה חדשה מקבלן נאלץ לשלם שכר טרחה לעו”ד, היצמדות למדדים ואגרות אך נוכל ליהנות מתשואות ורווחים שצפויים עקב המחיר הנמוך יחסית של הדירה לעומת המחיר שלה לאחר שתאוכלס.

על דירה מיד שניה נאלץ להוסיף עלות שכר טרחת עו”ד, דמי תיווך (במידה ויש) ולעיתים גם שיפוץ כדי להתאים את הדירה לצרכינו.