מהפפאיה אל הקרם – לעור בריא ומלא חיוניות

היום רבים ברחבי העולם כבר יודעים כי האנזימים בפפאיה הופכים את הפרי לתכשיר טבעי יעיל הנלחם ברדיקלים חופשיים.

אך מעטים יודעים כי בין ראשוני המדענים שחקרו את הפפאיה, עוד בשנות ה-40 של המאה הקודמת, היתה דווקא אישה שחיה בארץ ישראל-פלשתינה בשם ד”ר רוז בלבול.

סיפור חייה של רוז, כמו של רבים שחיו באותה תקופה, הוא מעניין לכשעצמו, אך מרתק במיוחד האופן שבו גילתה לגמרי במקרה את סגולותיה של הפפאיה.

בשנת 1940, טרם נערכו מחקרים מדעיים בנושא אנזים הפפאין, ד”ר רוז בלבול (אז רוקחת צעירה ודוקטורנטית באוניברסיטה העברית), נסעה לסיור בעיר יריחו, שם בשוק המקומי ראתה לראשונה בחייה פפאיה וקנתה אותה מתוך סקרנות.

בנסיעה חזרה לירושלים, באחד העיקולים החדים בכביש הישן, נתקלו היא וחברייה בג’יפ הפוך ותחתיו קצין בריטי פצוע עם חתך עמוק בירך. רוז ידעה שכל פרי הוא סטרילי מבפנים ובהיעדר ציוד עזרה ראשונה, היא השתמשה בפפאיה שקנתה: היא חצתה אותה וקשרה אותה עם מטפחת ראש על החתך העמוק כדי לעצור את הדימום. כאשר הגיעו לבית החולים כעבור שעה וחצי הם גילו לתדהמתם שהדימום הופסק לחלוטין באורך פלא.

אותו מקרה מיוחד הותיר בד”ר רוז בלבול רושם חזק והיא החלה לחקור את הפפאיה ותכונותיה במסגרת מכון וולקני והאוניברסיטה העברית. בכך נהפכה לחלוצת המחקר של אנזים הפפאין בארץ ובין הראשונים בעולם.היא גילתה שהפפאיה בעלת סגולות לריפוי העור, הודות לאנזים הפפאין שנמצא בה ומסייע לפירוק השכבה החלבונית שבעור ובכך תורם להתחדשותו. הפפאיה היא גם מקור נהדר לחומצה אלפא הידרוקסית AHA השומרת על לחות העור.

 

בשנות ה-70 חזרה ד”ר רוז בלבול ליריחו, שם הקימה חווה לגידול פפאיות ומעבדה, אלה היוו תשתית להמשך מחקריה. מחקרים אלה הביאו למספר חידושים ופטנטים, ובסופו של דבר לפיתוח של מוצר בשם נורמה-קרם ( NORMACREAM ) – קרם עשיר המכיל פפאין לשימוש יומיומי רב תכליתי.

מלבד פפאין, נורמה-קרם מכיל שמן שקדים מתוק ודונג דבורים – רכיבים הממצקים ומחזקים את גמישות העור.

הפפאין המצוי בנורמה-קרם משמש כרכיב המסיר תאים מתים מהעור ללא גרימת נזק לתאים חיים.

הקצין הבריטי אותו הצילה בשנת 1940 המשיך במשך שנים רבות לשלוח לה מכתבי תודה בכל שנה וכמוהו משתמשים רבים שנהנו מהתכשירים שרקחה.

לאחרונה, לאחר פטירתה של ד”ר רוז בלבול, פעילות המעבדה ביריחו הופסקה, והייצור של נורמה קרם עבר לישראל. כיום הוא מיוצר בפורמולה משופרת ע”י G.V. cosmetics.

נורמה-קרם ניתן לרכישה בבתי מרקחת פרטיים ובבתי הטבע.

 

לקריאה נוספת על סיפור חייה המעניין של ד”ר רוז בלבול:

http://www.news1.co.il/Archive/003-D-30919-00.html

כתבה מצולמת:

https://www.youtube.com/watch?v=wsfiGZ-K_2Y