לשרוד את החופש הגדול כבני זוג

למרות ההוצאות, למרות שעות הערות הרבות של הילדים, ההסעות, ההתרוצצות הבלתי פוסקת– אל תוותרו על זוגיות קרובה ותומכת גם ביולי אוגוסט.

ליפה אשרוב, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית המתמחה בתקשורת רגשית, יש עצות שישמרו את האינטימיות והאהבה גם בקיץ הרותח. שווה להשקיע: קשר מפרגן ותומך בין ההורים חשוב לכל בני המשפחה.

הלחץ מתחיל אחרי פסח, עם הברושורים הראשונים על קייטנות: החופש הגדול מתקרב.שמונה (וחצי) שבועות שבהם ההורים הופכים להיות מפעילים מקצועיים, חברת הסעות וכספומט בחריגה.

זוכרים שבחרתם זה את זו?

הלחץ על ההורים בתקופה זו עולה מכל הבחינות. גם כלכלית ובעיקר “תפעולית”: איך מחלקים את העומס של הסעות / בריכות / חברים? מי קובע מתי הולכים לישון וכמה זמן מסך מותר? בתוך כל המהומה הזאת הנטייה היא להפנות את העומס והלחץ לתוך הקשר. קל להיגרר למריבות, קל לשכוח שגם אנחנו, המבוגרים, זקוקים לתמיכה, לאהבה ולגילויי חיבה מבן-הזוג שלנו.

אבל דווקא בתקופה זו חשוב לשמור על הזוגיות. למענכם ולמען ילדיכם. אוירה של שמחה ופירגון הדדי בבית משפיעים על הילדים ועל החיים המשותפים יותר מהכל. קשר אינטימי ומפרגן משמעותי הרבה יותר מפעילויות מרובות, המכסות על תסכול וכעס הדדיים. ועוד משהו: הילדים מחקים את ההתנהגות שלנו. אם המערכת הזוגית רעועה, אם יש ויכוחים, מריבות, כעס – זה ישפיע על הילדים מאוד.

ואתם יודעים מה? זה חשוב לא רק בשבילם. הרי אתם בחרתם זה את זה. אל תישחקו את האהבה וההערכה שהובילו לאותה בחירה.

הנה כמה כיוונים שיכולים לעזור, גם בסחרור המיוזע של החופש הגדול.

ביקור בעולם של בן הזוג

טפחו את מרחב הקשר. חישבו על הקשר ביניכם כמשהו ממשי, מעין מרחב או גשר עדין שנבנה בין שני אנשים. כשאחד מאיתנו מעיר הערה שיפוטית, בצורה מודעת או לא, אנו בעצם “תוקעים” את המרחב ולא מאפשרים לו להתקיים.

במקום זה, נסו לעבור את הגשר ולבקר בעולמו של בן הזוג. ללא דעות קדומות, עם מקסימום הקשבה, לב פתוח ועיניים חדשות. בטוחים שאתם כבר מכירים את העולם הזה? תתפלאו לגלות שם “שכונות” שלמות, מקומות של תסכול, צער, כעס, אבל גם של אושר ואהבה. גם בעומס של החופש הגדול קיבעו פגישה של מספר דקות, רק שניכם, כדי לברוא מרחב חדש ואוהב יותר. הקשיבו, שתפו, געו. תראו את הפרטנר שלכם. נכון שהוא דווקא בסדר?

להיפרד לשלום מהפנטזיה

לכולנו יש פנטזיה יפה אבל בלתי אפשרית: שיבינו אותנו תמיד, שיפרגנו לנו תמיד, שנמשיך להרגיש את הפרפרים בבטן לנצח. אחרי שמקשיבים לצד של בן הזוג שלנו, קל יותר לוותר עליה. בדיאלוג שוטף ופתוח אפשר להתפשר, אולי אפילו לעשות מחווה של רצון טוב ולוותר? ויתור למען הפירגון ההדדי, למען איכות הקשר – למען שנינו.

רגע של כנות

בשביל המחשבה הבאה דרוש אומץ. בינך לבין עצמך, יכול להיות שגם לך יש נטייה להתנהגויות מרגיזות לפעמים? רמז: כמובן! לכולנו יש. כמו שאתם מצפים מבן הזוג להיות נדיב ולהכיל גם את החלקים הפחות נעימים שלכם, נסו להיות נדיבים ולקבל חסרונות ופגמים שלו.

אל תתחבאו מאחורי הסידורים

הפעלתנות של החופש הגדול דווקא נותנת הזדמנות להתחמק, לא להתמודד עם המתחים. אבל למתחים יש טבע מגונה להצטבר. הם הופכים למשקעים של כעס ועלולים להוביל להסתגרות ולמצב משברי. המסגרת המשפחתית במצב כזה הופכת להיות מתוחה ומתסכלת.

אל תתחבאו מאחורי הסידורים ואל תחכו שהבעיות יחמירו, להיפך: התמודדות בזמן אמת תעזור לכם לשפר את האווירה בבית. נסו להעלות את הנושאים הטעונים ולקיים דיאלוג ברגע רגוע, לא בזמן אמת כשרותחים מכעס .לא משנה כמה אתם כועסים, הימנעו מאלימות מילולית וממכות מתחת לחגורה. הקשיבו זה לזה (אבל באמת!). גם אם אתם לא מסכימים, הקשבה נותנת כבוד ומקום לפרטנר שלכם.

גברים, תשתתפו

נשים משקיעות הרבה יותר זמן בעבודות הבית ובגידול הילדים מגברים. באחד המחקרים הישראלים נאמד ההפרש בפי 2.5 (גליקמן, אורן ולוין אפשטיין). החוקרות מצאו גם, שככל שאיכות היחסים הזוגיים טובה יותר – יש נטייה של הגבר להשתתף יותר בעבודות הבית. לפיכך גברים, קבלו המלצה חמה ושפרו את האיזון בתחומי הבית והטיפול בילדים.

ייעוץ מקצועי הרבה לפני המשבר

לפעמים קשה להעלות את הנושאים הטעונים במסגרת הביתית. אם צריך, פנו לייעוץ מקצועי; אין צורך להגיע לייעוץ וטיפול זוגי רק במשברים קשים. המסגרת הטיפולית היא מקום בטוח ונינוח. במרחב הבטוח של הטיפול אפשר לזהות מהם הגורמים הרגשיים שעומדים מאחורי הקשיים, לבסס מיומנויות תקשורת חיוביות ולהחזיר לקשר את האינטימיות והביטחון, שנדמה לרגע שהלכו לאיבוד. בואו לפתור את הבעיות ולשפר את התקשורת הרגשית.

אני נורא אוהבת להיות נשואה. זה ממש מדהים למצוא את הבן-אדם המיוחד הזה, שאתה רוצה לעצבן במשך שארית חייך” (ריטה רודנר, קומיקאית אמריקאית)

יפה אשרוב היא פסיכותרפיסטית, מטפלת פרטנית וזוגית, מתמחה בשיטת ה”אימגו” ודרמה-תרפיסטית. בעלת קליניקה בתל אביב | http://www.yasherov.co.il 052-3817273