כשישראל עוקפת את צרפת: על גישות בחינוך ועוצמת הרכות

פטריסיה לברטובסקי, מטפלת בעוצמת הרכות, פגשנו אותה כדי לשמוע איך היא עצמה הגיעה ללימודי השיטה.

פטריסיה היא אישה לבבית ואנרגטית, עם מבטא צרפתי מורגש. ובכן, פטריסיה היא אכן ילידת צרפת. שם, בפריז, רכשה השכלה פורמלית בחינוך ופסיכולוגיה. במהלך עשרים שנה הייתה מורה בחינוך המיוחד, ליוותה משפחות והדריכה הורים, תוך התמחות בתחום הגיל הרך. כשהיא פגשה את שיטת עוצמת הרכות, היא הרגישה שמצאה את הייעוד שלה.

מפריז, בירת האינטלקט, לפתיחות והחום הישראליים

פטריסיה,יש הבדל בין גישות הטיפול הצרפתיות ובין אלה הישראליות?

ודאי, החינוך והטיפול הצרפתי נוקשים ושכלתניים, מנותקים כמעט מהחוויה של גוף ונפש. השיטות החינוכיות והטיפוליות בארץ מתקדמות הרבה יותר. לא סתם עוצמת הרכות היא פיתוח ישראלי. זה בהחלט מגיע ממנטליות שהיא חמה, פתוחה ומקבלת. בפריז, בירת האינטלקט שממנה אני מגיעה, חייתי בעולם מקטלג, שופט, נלחם, רווי אגו ומסֵכות, וחוויתי סבל רב. אבל חשבתי שככה זה.

איך הייתה ההיכרות שלך עם השיטה?

תמיד הייתה בי נפש סקרנית שהובילה אותי עם האינטואיציה, כך שהתנסיתי במגוון עצום של שיטות טיפול כמטפלת וכמטופלת. ביליתי על הספה באנליזה פרוידיאנית כעשר שנים ויצאתי מתוסכלת מכל טיפול, קונבנציונלי והוליסטי.

ומה קרה אז?

באחד הביקורים שלי בארץ, ובדרכי ללמוד שיטה אחרת בפריז, חברה טובה נתנה לי ספר. כשראיתי את השם שלו, “עוצמת הרכות”, הוא עורר בי התרגשות גדולה. הבנתי שיש כאן משהו שנוגע בי ושאני לא מוותרת עליו. עוד לפני שפתחתי את הספר – הרגשתי שזה הדבר.

וכשפתחת את הספר?

הספיקו לי שני הפרקים הראשונים. כבר אז הרגשתי שאני חייבת לכתוב מכתב לד”ר טובי בראונינג, מפתחת השיטה. היא הזמינה אותי להגיע לסדנה.

ובסדנה?

בסדנה השתנו בי כל כך הרבה דברים. קיבלתי כלים פרקטיים שמלווים אותי גם היום בעבודה שלי כמטפלת ובעבודה על עצמי, ואחרי הסדנה, טובי הזמינה אותי אליה וגילתה בפני עולם אחר.

דוקטורט ב”אהבת אדם”: על הקשר עם מייסדת השיטה

את הכרת את ד”ר בראונינג מקרוב?

לטובי עצמה הייתה יכולת נדירה “להכיר מקרוב”, לראות באמת את מי שעומד מולה. היה בה שילוב מיוחד של השכלה אדירה וידע עצום על גוף ונפש האדם. אבל הייתי אומרת שהדוקטורט שלה הוא מעל הכול אהבת האדם שבה. היום, לאחר שנים שאני מטפלת בעוצמת הרכות ו-27 שנה בעולם הטיפול, אני יכולה לומר שהמפגש איתה היה המשמעותי בחיי.

כמה זמן את מעריכה שלוקח לשינויים להתרחש בעקבות הטיפולים?

אנשים רואים תוצאות כל כך מהר. את חייבת להבין שאנשים יוצאים מטיפולים עם חיוך, בתחושת שלווה, כי כל מפגש מגביר את תחושת החיות. זו שיטה שמגדלת את היש ולא את האין. ועם זאת, כל אחד בוחר להצטרף למסע לכמה זמן שיבחר. יהיו כאלה שבקורס של 6 מפגשים יחולל בהם שינוי מהותי ושיספיק להם לעת עתה, ויהיו כאלה שהתנסות כזאת תעורר בהם את הרצון להמשיך ולגדול ואולי אפילו ללמוד לטפל.

מה קורה בקורס כזה בפועל?

באמצעות הרצאות על אודות השיטה ובעיקר דרך התנסות של הטכניקה הפיזית והמילולית המלווה אותה, אנחנו מתחילים להכיר את השפה של הגוף שלנו, שפה שהתנתקנו ממנה.

את יכולה לתת דוגמאות ליישום פרקטי של השיטה?

ודאי, למשל בכל הנושא של הפרעות אכילה, כפי שתוכלי לראות בסרטון.

אז יהיה ניתן לחוות תהליכים כאלה גם בקורס הקרוב?

לחלוטין. זו חוויה נפלאה.

מה יהיה בקורס?

בהרצאת הפתיחה נדבר על מה זו השיטה באופן כללי ואיך היא נשענת על חוקים פיזיקליים, למשל הסבר לחוק הטבע שלפיו בכל מקום שבו מופעל כוח הוא ייצור כוח נגד, ואיך לפי החוק הזה בעצם הרכות היא כוח שמעורר כוח חיובי בנפש ובגוף.

בדרך כלל בקורסים בעיקר שומעים הרצאות. ככה יהיה גם בקורס הזה?

הדרך שבה אנו מעבירים את הלמידה בקורס היא דרך חוויה. לא מדובר בהסברים תאורטיים בלבד. אנשים מתחברים לכך באופן מיידי. המנחים מדגימים את הטכניקה, על איך החיבור בין גוף ונפש עובד ואיך על ידי השיטה האדם הופך לפחות פסיבי בחוויה שלו את עצמו ולומד להקשיב לגוף שלו בעזרת תרגילים שונים.

 

לסיום, מה הדבר הכי חשוב שלמדת במהלך השנים על עצמך דרך השיטה?

המפגש עם עוצמת הרכות לימד אותי להיות “בעד עצמי”. למדתי מי אני בפעם הראשונה. היום אני “בעד” הרגשות שלי. למדתי איך לחיות, לא איך להיות קיימת, וגיליתי שהדבר הכי חשוב הוא הרצון להעביר את זה הלאה.