ועדת משנה לצדק סביבתי וחלוקתי בחברה הערבית, בראשות ח”כ סונדוס סאלח

במשך 15 שנה נערמו 70,000 טון פסולת בשטח השיפוט של ג'דיידה מכר, והמועצה המקומית שמנהלת מלחמה כנגד הפסולת מתקשה לממן את פנוי הררי הזבל ההיסטוריים מתקציבה השוטף

עלות פינוי הרי הזבל שהצטברו נאמדת ב10 מיליון, אך עד כה לא התקבל סיוע ממשרדי ממשלה

“בשכונה שלי יש 7 מקרי סרטן מזיהום אוויר. האסון כבר קורה”, כך דיווח הבוקר עביד עביד, מ”מ ראש מועצת ג’דידה-מכר לוועדת המשנה לצדק סביבתי וחלוקתי בחברה הערבית בראשות ח”כ סונדוס סאלח, שדנה בצרכים הדחופים בתחום המחזור והמפגעים הסביבתיים בג’דידה מכר. בדיון שטח ראש המועצה, סוהיל מלחם, בפני הוועדה את המחדל המתמשך של הצטברות פסולת בתחומי המועצה זה 15 שנה, וגם את הצעדים שנקטה המועצה על מנת להתגבר על מחדלי העבר ולאפשר לתושבים חיים בסביבה ללא זיהום.
ראש המועצה סוהיל מלחם: “70,000 טון פסולת פזורים בערימות בגבול המועצה. מתנים כל סיוע בהצטרפות לאשכול, אז הצטרפנו, אבל זה תהליך ארוך. מה נעשה בזמן שמתניעים את התהליך? מתוך אחריות, השיחה הראשונה שניהלתי עם כניסתי לתפקיד לפני שנתיים הייתה עם מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה. הגיעו עם צוות גדול, המשטרה הירוקה, קק”ל, רט”ג. הצגנו תוכנית עבודה. אמרו לנו אן תקציב בלי אשכול. מיניתי פקחים, רכשתי רכב פיקוח, קידמתי חוקי עזר, הוצאתי צו קנסות, התקנתי מצלמות, העמקנו את אחוזי הגביה מ58% ל-78%. אבל כל זה עוזר לי להתמודד עם מניעת עבירות מכאן ולהבא. אבל בשביל לפנות את הררי הזבל שנוצרו פה במשך שנים אני צריך 10 מיליון ₪ שאין לי”.
יו”ר הוועדה, ח”כ סונדוס סאלח: “מדובר במפגע שנוצר במהלך 15 שנה. עכשיו ראש המועצה מנייד מהתקציב השוטף שלו, ובמקום שישמש לרווחת התושבים, הוא נאלץ להתמודד עם מחדל רב שנים. זה בלתי נסבל מבחינה כלכלית להטיל עליו את כל העול הזה. לא ייתכן שהמשרד להגנת הסביבה, שנושא באחריות להיווצרות המחדל במשך שנים לא מסייע. גם האוצר חייב לתת חלק”.
ראש המועצה סוהיל מלחם נתן דוגמה שמבהירה כיצד נוצרים מפגעים סביבתיים: “יש מפעל בקריות, ‘רוז’, שמייצר קומפוסט לא טבעי. פניתי אליהם כמה פעמים וגם למנהלת המחוז במשרד להגנת הסביבה. המפעל משלם כסף לאנשים בכפר שיקחו ממנו אלפי טון פסולת. זה מסרטן. הם מפזרים אצלנו זכוכית ופלסטיק בכל הצד המערבי של ג’דידה מכר. עד היום אין תגובה ממנהלת המחוז. רק שלשום המפעל שוב שפך אצלנו זבל. מפקח שלנו ומפקח של המועצה האזורית אשר הגיעו לשם. הגיע הזמן שהמשרד להגנת הסביבה יתן מענה”.
דורית זיס, מנהלת מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה: “המשטרה הירוקה הגיעה לשם יחד עם הפיקוח שלכם. אנו הולכים להוציא צו לקבלן שמפזר את הפסולת, וגם לוקחים דגימות. יש תקן לקומפוסט ונוודא שהם עומדים בו. ערימות בכל מקרה אסור בשטח”.
ראש המועצה סוהיל מלחם: “פנינו לכל הגורמים – מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, חברי כנסת, הצטרפנו לאשכול גליל מערבי, השתתפנו בכל הקולות הקוראים, אבל מצד משרדי הממשלה לא דובים ולא יער. קידמנו חוקי עזר. אנו דורשים תקציב של 11 מיליון שקל לפנוי מוקדי הפסולת החמורים ביותר, לשיקום מוקדי ריכוז הפסולת והפיכתם לפארקים או לחניונים, להחלפת והוספת ציוד כגון כלי אצירה, משא כבד ומחפרון”.
יו”ר הוועדה, ח”כ סונדוס סאלח: “הרי הפסולת נראים לכל מי שעובר בסביבה וידוע לכל גם הסכנות מהם, מלבד למשרדי הממשלה”.
ואגדי עאבד, מנהל מחלקת איכות סביבה בג’דידה מכר: “אנו משלמים היטל הטמנה, שהולך לקרן הניקיון. צריך לקבל אישור ספציפי, מענק חריג מהקרן, על מנת שנוכל להתקדם. בינתיים אמרו לנו שעד שלא יאשרו את הצטרפותנו לאשכול לא נקבל שקל”.
עביד עביד: “משרדי הממשלה – השיכון הפנים והאוצר יודעים להתלבש עלינו כשצריך הפקעות לכביש 6, לקווי גז ומים. אני מקווה שהפעם המשרד להגנת הסביבה יתלבש על ג’דידידה מכר”.