המדריך המלא לרכישת דלתות כניסה

החלטתם לרכוש דלת כניסה חדשה ואתם מתלבטים איזו דלת לבחור? לפניכם כל המאפיינים שחשוב לשים לב אליהם כאשר בוחרים דלת כניסה לבית

 

בשנים האחרונות דלתות הכניסה הפכו לחלק משמעותי בעיצוב הבית. דלת הכניסה היא מעין כרטיס הביקור של הבית, משום שהיא הדבר הראשון שמקדם את פנינו ואת פני האורחים שלנו. מעבר לאלמנט העיצובי, דלת הכניסה היא פונקציונלית ומהווה אמצעי ביטחון של היושבים בבית. אם אתם מעוניינים לרכוש דלת כניסה ומתלבטים איזו דלת לבחור, לפניכם כמה מאפיינים שיעזרו לכם בבחירת הדלת המתאימה ביותר עבור הבית שלכם.

סוג חומר הדלת

ראשית עליכם להחליט מהו סוג החומר שאתם מעוניינים לדלת שלכם. ישנם שני סוגי חומרים עיקריים לדלתות כניסה: דלת פלדה (המורכבת ממתכות כמו ברזל או אלומיניום ויסודות כמו מגנזיום, ניקל וצורן) ודלת עץ. הדלת הפופולרית ביותר בישראל היא דלת פלדה, זאת בזכות העמידות שלה מפני פגעי מזג אוויר ומפני חבטות, הבידוד האקוסטי שלה המגן מפני רעשים, הבידוד התרמי המגן מפני חום וקור ותוחלת החיים הארוכה שלה.
גם לדלתות עץ ישנם יתרונות רבים: לדלתות אלו יש מראה כפרי יפהפה המקנה אווירה נעימה לבית והן מגיעות במגוון רחב של עיצובים וגילופים. אם אתם מעוניינים במראה העץ אבל מעדיפים דלת פלדה, אז דעו שניתן לרכוש דלת פלדה בעלת חיפוי עץ.

מבנה הדלת

הגודל הסטנדרטי של דלת כניסה הוא רוחב 80 ס״מ וגובה 2 מטר. דלת גדולה יותר מהמידות הסטנדרטיות כרוכה בעלות גבוהה יותר. דלת רגילה נקראת גם דלת ״כנף אחת״ – זוהי דלת הנפתחת פנימה והחוצה. ישנן דלתות אחרות הנקראות ״שתי כנפיים״ – זוהי דלת שמורכבת משתי דלתות (או שתי כנפיים) שניתן לפתוח את שתיהן בבת אחת או לפתוח אחת ולסגור את השנייה לסירוגין. רוחב הפתיחה של דלת כזו הוא 1.80 מטר עד 2.15 מטר והגובה שלה הוא 2 מטר. בנוסף לכך, תוכלו לרכוש דלת ״כנף וחצי״ – זוהי דלת שכוללת כנף אחת גדולה וכנף קטנה יותר שמחוברת אליה. רוחב הדלת הוא 1.35-1.55 מטר וגובה של 2 מטר. בדרך כלל היחס בין הכנפיים בדלת ״כנף וחצי״ הוא 1:3. ניתן להחליט אם ברצונכם שהכנף הקטנה תיפתח או שהיא תהיה סטטית ושלא ניתן יהיה לפתוח אותה.

עיצוב הדלת

תשמחו לשמוע שקיים מגוון רחב של עיצובים לדלתות הכניסה. תוכלו לבחור בדלת בסגנון המתכתב עם עיצוב הבית שלכם, או לבחור דווקא בסגנון שונה. בין היתר ניתן לרכוש דלת בסגנון וינטאג׳ המשלבת זכוכית מעוטרת ובעלת ניחוח של פעם, דלת בסגנון מודרני הצבועה לרוב בצבעים אפורים או שחורים בשילוב צורות גיאומטריות, ודלת בסגנון כפרי העשויה מעץ או עם חיפויי עץ בשילוב זכוכית חלבית (זכוכית שאינה שקופה ויש לה גוון על בסיס לבן). הזכוכית החלבית מעניקה אור ומצד שני מונעת הצצה לתוך הבית. כמו כן, ניתן להוסיף לדלת שלל עיטורים, חריטות מיוחדות ועוד. כאשר בוחרים דלת מעוצבת, אפשר לרכוש דלת שעליה מודבק טפט בצבע ובעיצוב המבוקש, או לחלופין לבחור בדלת עם צביעה בתנור שנחשבת ליוקרתית יותר. הצביעה הזו מתבצעת באמצעות שדה חשמלי הדוחף את חלקיקי הצבע לתוך המשטח. מחירה של צביעה בתנור הוא בממוצע 600 שקלים.

בטיחות

הבטיחות שלכם היא מעל לכל ולכן חשוב לדאוג לכך שדלת הכניסה תהיה בטיחותית ותגן עליכם מפני אסונות ושלל תאונות. ראשית יש לוודא שהדלת עומדת בתקן 1212 – זהו תקן ישראלי המגדיר את העמידות של דלתות מפני אש. דלת העמידה מפני אש תצליח לשרוד שריפות במשך חצי שעה עד שעתיים. היא מורכבת מזכוכית חסינת אש עם מסגרת פלדה המעכבת בעירה ואת התפשטות האש. ניתן לרכוש דלת עם מנגנון נעילה מיוחד המאפשר לפתוח את הדלת במהירות ולהימלט מהסכנה.

בנוסף לסכנת האש, כאשר מתחוללת רוח פרצים או כאשר פותחים בחוזקה את הדלת, ישנו חשש לטריקת הדלת על האצבעות. בשל כך, כדאי לרכוש דלת עם מנגנון מיוחד מפני טריקה במיוחד אם יש לכם ילדים קטנים בבית.

ביטחון

הבית הוא המקום בו אנחנו אמורים להרגיש בטוחים, אבל לצערנו בישראל ישנה מכת פריצות לבתים. לפי הנתונים של משטרת ישראל, בכל עשרים דקות בממוצע מתרחש ניסיון פריצה לבית. כדי שיהיה לכם שקט נפשי, חשוב לוודא שהדלת מספקת לכם את הביטחון המרבי ביותר.

דלת הכניסה צריכה לעמוד בסטנדרט הגבוה ביותר של תקן ת”י 5044. התקן מדרג את רמת הבטיחות של דלת הכניסה ואת ההגנה שלה מפני פריצות: דלת של כוכב אחד היא דלת שאפשר לפרוץ אותה בתוך דקה ללא כל שימוש בכלים מיוחדים, דלת של שני כוכבים היא דלת שניתן לפרוץ אותה בתוך שתי דקות באמצעות כלים כמו צבתות ומברגים, דלת של שלושה כוכבים היא דלת שניתן לפרוץ אותה בתוך שלוש דקות באמצעות כלים מורכבים יותר כמו פטיש וטריז עץ, ודלת של ארבעה כוכבים היא דלת שניתן לפרוץ אותה בתוך ארבע דקות אך היא דורשת שימוש בלום ברזל ומכשירים מיוחדים. חשוב לוודא שהדלת שלכם היא בעלת לפחות שלושה כוכבים.

כדי להגביר את האבטחה של הדלת, ניתן לרכוש דלתות בעלות מנגנוני נעילה מתקדמים כמו צילינדר מוגן שכפול המונע שכפול והעתקה של המפתח, ומנעול כספת שמותקן בצד העליון של דלת הכניסה ומקשה על פריצת הדלת. תוכלו להוסיף לכל דלת מנעול ביומטרי המבוסס על טביעת האצבע שלכם או מנעול קודן הנפתח רק באמצעות סיסמה השמורה לכם. בנוסף לכך, ישנן דלתות חכמות שאפשר לפתוח רק באמצעות הסמארטפון או הטאבלט.

אקוסטיקה

אם יש משהו שיכול להפריע לשלווה שלנו אלו רעשים המגיעים מחוץ לבית כמו קדיחות, תזוזה של רהיטים וצעקות מהשכנים. הגנה מפני רעשים חשובה מאוד במיוחד אם אתם עובדים מהבית וזקוקים לשקט על מנת להתרכז בעבודתכם. לכן, לפני שאתם רוכשים דלת, יש לבדוק מהי רמת הבידוד האקוסטי של דלת הכניסה. מרבית הדלתות מבודדות רעש בעוצמה של 26-30 דציבלים, אך ישנן דלתות מתקדמות יותר שעלותן גם גבוהה יותר המסוגלות לבודד רעשים בעוצמה של 34 דציבלים.

בידוד תרמי

המונח בידוד תרמי מתייחס ליכולת של חומר להתנגד למעבר של קור וחום המגיע מצידו השני. דלתות בעלות בידוד תרמי נמוך, יאפשרו לחום וקור להיכנס לבית ללא הפרעה. כך שבימי הקיץ אתם תסבלו מחום, בעוד שבחורף תרגישו קור שחודר מבעד לדלת. כדי למנוע זאת, חשוב לבדוק שדלת הכניסה היא בעלת רמת בידוד תרמי גבוהה מאוד.

עמידות וחוזק החומר

עם הזמן, פגעי מזג האוויר כמו לחות ושמש חזקה עלולים לפגום במראה של הדלת ולעוות את צורתה. לכן, בדקו מהי העמידות של הדלת שאתם מעוניינים בה, ורכשו דלת בעלת עמידות גבוהה לאורך זמן. לצד עמידות הדלת, חשוב לבדוק שהדלת חזקה – שהיא עומדת בפני עומסים שונים ותשרוד מכות וחבטות.

איטום למים

אם אתם מתגוררים בבית פרטי, דלת הכניסה עלול להירטב מהגשם. גם בבניין משותף הדלת נוטה להירטב כאשר שוטפים את הרצפה. הצטברות של מים עלולה לגרום לכך שהדלת תתנפח ותיהרס. משום כך, חשוב לבחור בדלת האטומה למים. כך למשל, ישנן דלתות שהתחתית שלהן עשויה מסגסוגת פולימרית העמידה בפני מים וכוללת דבקים מיוחדים שדוחים לחות, רטיבות ועובש.

טווח מחירים

מחיר דלתת כניסה לבית תלויי בגורמים רבים כמו גודל הדלת, סוג העיצוב של הדלת, הצביעה של הדלת, החומר ממנו הדלת עשויה והתוספות שמותקנות בה כמו מנגנון חשמלי, מנעול מתקדם וזכוכית. המחיר ממוצע לדלת סטנדרטית הוא 2,500 שקלים ואם תרצו דלת גדולה יותר, יש צורך בתוספת תשלום של 15 אחוז מהמחיר על כל 5 סנטימטר. המחיר של דלת מעוצבת מתחיל מ-4,000 שקלים ומגיע ל-10,000 שקלים ויותר.

 

לסיכום, חשוב מאוד להשקיע זמן בבדיקה של דלתות הכניסה הקיימות בשוק, על מנת להבטיח שתרכשו את הדלת המתאימה ביותר מבחינתכם – הן מבחינה עיצובית והן מבחינה פונקציונלית. הדלת תשרת אתכם שנים רבות, לכן אל תתפשרו על האיכות ועל ההתאמה של הדלת לצרכים שלכם. שיהיה בהצלחה!

x
רוצה לדעת עוד?
צור איתנו קשר ונחזור אליך בהקדם!