איך להתמודד עם משבר תזרימי?

כל בעל עסק, גדול כקטן, אשר מצוי במצוקה תזרימית ולו הקטנה ביותר, יכול רק להרוויח מקבלת ייעוץ מוקדם מתאים מעו"ד מומחה בתחום חדלות הפירעון וליווי עסקים במשבר, שכן למרבה הצער לעיתים קרובות בעלי עסקים "נזכרים" לפנות לקבלת ייעוץ רק ב"דקה ה- 90" ולאחר שהעסק שבבעלותם הגיע לנקודת האל חזור ו/או לכדי קריסה.

חשוב לציין כי מיד לאחר שהמשבר התזרימי מוביל להחזרת שיק או לאי-פירעון התחייבות כספית כלפי ספק, מתחיל “דומינו ראלי” שלא ניתן לעצרו, בין היתר בעקבות דיווחים שליליים בחברות המודיעין העסקי (כדוגמת BDI או D&B) או סגירת אשראים על-ידי הבנק המלווה.

מניסיוננו, ההימנעות של בעלי עסקים מקבלת ייעוץ מתאים בעתות משבר נובעת מאמונה עיוורת בעסק שבבעלותם, אשר במשך שנים רבות פרנס אותם בכבוד ומתוך מחשבה שאין כל סיבה שהוא לא ישוב לאיתנו במהרה. ברם, בפועל ובמרבית המקרים, אותה אמונה עיוורת כי “מה שהיה הוא שיהיה” הינה בעוכריו של בעל העסק, שכן הימנעות מהתייחסות בזמן לשינויי הנסיבות שהביאו לפגיעה הכלכלית בעסק, בין אם מדובר ב”גיבנת פיננסית” אותה סוחב העסק תקופה ארוכה ובין אם הרעה במצב העסק עקב אירוע חיצוני כזה או אחר, רק מרעה את מצב העסק.

נקודת אזהרה האדומה שעל כל בעל עסק לשים לב אליה הינה, למשל, הצורך להזרים הון אישי משמעותי לקופת העסק במטרה לממן את פעילותו הגירעונית או חתימת בעל העסק ובני ביתו על ערבויות אישיות, לצורך המשך קבלת שירות מספקי העסק השונים, שלא לדבר על נטילת הלוואות מבני משפחה וכיו”ב.

כבר בשלב זה, על בעל העסק לעצור, לחשוב ולהתייעץ עם מומחה בתחום לגבי המשך פעילות העסק, על מנת שבסופו של יום לא יגיע לכדי מצב שבו לא זו בלבד שעסקו קרס, אלא שהוא ובני ביתו אף איבדו את כל חסכונותיהם האישיים ונותרו חשופים לתביעות אישיות באלפי ובמיליוני שקלים. לצערנו ומניסיוננו, מקרים מסוג זה קורים במדינת ישראל כמעט מדי יום.

משרדנו עתיר ניסיון בליווי עסקים במשבר ומתן ייעוץ לגבי דרכי הפעולה האפשריות בהתאם למצבם, לרבות עצות בעלות משקל רב אשר יכולות לסייע לעסקים להימנע מקריסה כלכלית צפויה. בין היתר למשרדנו ניסיון רב בהגשת בקשות לאישור הסדרי נושים, הקפאות הליכים וכיו”ב וכן בניהול מו”מ עם נושים שונים, לרבות תאגידים בנקאיים ומלווים חוץ בנקאיים.

עו”ד אוהד הראל,
הלוי חינצ’ין הראל עורכי דין
ohad@hhhlaw.co.il
03-9444900

www.hhhlaw.co.il