אושרו דמי לידה מלאים גם לנשים שפוטרו עקב הקורונה

יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון: מזל שוועדת הקורונה נמצאת ומעלה על סדר היום את העוולות. אני שמחה שבעקבות הדיון - סיכמו שר האוצר ומנכ״ל הביטוח הלאומי על מתן דמי לידה לנשים בהיריון שנפגע פעמיים בגלל המשבר. נמשיך לפקח ולפעול לתקן עוולות

שעה לפני הדיון היום (שני) בוועדת הקורונה, בעניין דמי הלידה לנשים בהיריון שהפכו מובטלות במשבר, סיכמו שר האוצר ישראל כץ ומנכ״ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, על מתן דמי לידה לאותן נשים. לדברי יו”ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון, ״מזל שוועדת הקורונה נמצאת ומעלה על סדר היום את העוולות. אני שמחה שבעקבות הדיון – סיכמו שר האוצר ומנכ״ל הביטוח הלאומי על מתן דמי לידה לנשים בהיריון שנפגעו פעמיים בגלל המשבר. נמשיך לפקח ולפעול לתקן עוולות”. לדבריה, העיוות מהווה פגיעה כפולה בנשים שאמורות ללדת בחודשים הקרובים: ראשית הן אינן עובדות ומקבלות 70% בלבד משכרן, וגם לא אמורות לקבל דמי לידה – כיוון שלא עבדו. כבר בשבוע הבא, תעקוב הוועדה אחרי קידום החקיקה שהובטח בעניין. יו”ר הועדה גם ביקשה לוודא שדמי הלידה יחושבו לפי שכרן הריאלי ולא לפי גובה דמי האבטלה שקיבלו, מנכ”ל הביטוח הלאומי אישר זאת.

לדברי שר הרווחה, איציק שמולי, הזכאות לדמי לידה נובעת מעבודת האישה, לפחות 10 חודשים קודם הלידה. בגלל משבר הקורונה, נשים רבות פוטרו או יצאו לחל”ת, לא עבדו – וכך נמנע מהן לכאורה לקבל דמי לידה. אף אישה לא נפגעה עד היום, והודעת האוצר והביטוח הלאומי היום – נועד לפתור את בעיה מכאן ולהבא. תקודם בהקדם חקיקה ממשלתית, שגם נשים שפוטרו או הוצאו לחל”ת בגלל הקורונה – יהיו זכאיות לדמי לידה. אשאף להעלות נושא זה כבר בישיבת הממשלה הקרובה, להשיג הסכמה בכנסת – ולבצע חקיקה זו כבר בכנסת היוצאת.

מנכ”ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, הבטיח כי ההליך יתבצע מיידית, “ולא תהיה יולדת שלא תקבל את מלוא דמי הלידה, גם בדיעבד. לדבריו, החישוב של דמי הלידה יחושב ביחס לתקופה שקדמה למשבר. שפיגלר התייחס ליולדות בשנה הקרובה, והציע כי דמי הלידה יחושבו ביחס לשנת העבודה הקודמת, 2019 – ולא השנה שקדמה ללידה. הוא הדגיש כי המוסד שהוא עומד בראשו ומשרד הרווחה הובילו את התיקון המתוכנן, ולא נגררו אליו.

תמר זנדברג (מרצ) ציינה את הפגיעה של משבר הקורונה בעיקר בנשים, יוראי להב-הרצנו (יש עתיד-תל”ם) טען כי תיקון זה היה אמור להתבצע מעצמו ללא דיון בוועדה, אימאן חט’יב יאסין ועאידה סולימאן (הרשימה המשותפת) הוסיפו את 15,000 הבקשות לפיטורי נשים מוגנות (בהיריון, בטיפולי-פוריות או לאחר לידה) – שרובן אושרו, ואילו הילה שי-וזאן (כחול לבן) ציינה את העובדה שהנשים שיילדו בשנה הקרובה – יקבלו דמי לידה נמוכים, לאור חוסר-עבודתן השנה. מאיר דוד, מנהל אגף האכיפה במשרד הרווחה, השיב כי כל בקשה לפיטורי אישה-מוגנת נבדקת היטב, האם העסק אכן נסגר כולו בגלל הקורונה, וכל עובדי האגף נרתמו לבדיקת כל בקשה באופן פרטני.

אורנה צח-גלרט, יו”ר ועדת הקשר של לשכת רואי החשבון עם הביטוח הלאומי, ביקשה כי גם תגמולי המילואים יחושבו ביחס לשנת העבודה שקדמה, 2019, ולא בשנה בקדמה למילואים שהייתה שנת קורונה.

בת עמי דרור-דהן, יוזמת המאבק בנושא, ציינה את דמי-הלידה של כ-13,000 נשים עצמאיות, העתידות ללדת בשנה הקרובה, ואילו נתנאל אושרי, רכז רווחה באגף התקציבים, נדרש ע”י יו”ר הוועדה להציג עד מחר את עמדת האגף ביחס לכך.